170 Yıl Önce İnci Köyünde Kimler Yaşadı? Tarihe Işık Tutan Belgeler!

Osmanlı devleti zamanında Anadoluda yapılan ilk nüfus sayımının tutanaklarını yayınlıyoruz…

Tanzimat döneminde 1842-44 yılları arasında yapılan nüfus sayımında köyümüzde kimler yaşamış isim isim hepsini yayınlıyoruz….

Yaklaşık 170 yıllık tarih aydınlanıyor….

Arkadaşımız Muammer AKÇAYın araştırmaları çok yakında İNCİKOYUM.COM’da olacak…

Loading

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yorum yazın

İsim girişi zorunlu, E-posta girişi isteğe bağlıdır. E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

3 Yorum

 1. Muammer AKÇAY

  Selamlar Kadir Abi,
  Benim yaptığım çalışma ile sizin Hicri 1251 tarihli olduğunu ifade ettiğiniz ‘Karye-i İnci Tabi-i Oltu Dahili Eyalet-i Çıldır’ çalışması aynı.Sizler bizden daha önce düşünerek böyle bir çalışma yapmışsınız.Çıkarmayı düşündüğünüz kitabınıza koyacağınızı söylediğiniz bu çalışmanın kitabın serancamını bozmaması adına şimdiden yayınlanmasının doğru olmayacağını düşünüyorum.Bu nedenle meraklılarından söz konusu çalışma için zat-ı aliniz tarafından çıkarılacak kitabı beklemelerini rica ederken sizlere de yaptığınız çalışmalar için teşekkür ederim.Saygılarımla.

 2. zakir

  Kadir Abi,
  Kitap çıktı mı, çıkacak mı, çıkıyor mu?
  Heyecanla bekliyoruz.

 3. Kömürcüoğlu Kadir Altaş

  Sevgili Muammer Köyümüzün Hiri 981/Miladi 1573 tarihli tahrir defteri kayıtları ve Hicri 1251/Miladi 1835 tarihli Karye-i İnci tabi-i Oltu dahil-i Eyaleti Çıldır Müslim Kayıtlarını Osmanlı arşivlerinden 2009 tarihinde uzun bir çalşma neticesinde çıkartırdım. Yayına hazırladığım köyümüz ve kültürümüz kitabına koydum.Köyümüz internet sitesindende bu kayıtların çıkarıldığını ve yayınlayacağım kitapta yer alacağını bildirdim. Bunun haricinde kayıtlar buldun ise seni tebrik ediyorum.Ve çalışmalarında başarılar diliyorum. Sevgilerimle.

© 2024 iNCi KöYü