Hasan Çelebi Hocamıza Fahri Doktora Ünvanı Verildi

Atatürk Üniversitesi tarafından, Hattat Hasan Çelebi’ye fahri doktora unvanı verildi. Fahri Diploma Töreni, Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi’nde yapıldı.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, üniversitelerin önemli misyonlarından birinin de öz kültüre, akademik kriterler çerçevesinde katkı yaparak, küreselleşme karşısında sürekliliği sağlamak olduğunu ifade etti. Koçak, “1937 yılında Erzurum’un Oltu ilçesine bağlı İnci köyünde dünyaya gelen üstadımız, ilimi, satırlardan olduğu kadar sadırlardan da öğrenmiş ve kendisine “Ahlak aslında sanatta bir haktır” ilkesini şiar edinmiştir” dedi.

Koçak, Hattat Hasan Çelebi’nin geçmiş ile bugünün sanatına köprü olduğunu belirtti ve şöyle konuştu: “Hafız Osman ve Mustafa Rakım’dan gelen ve Hamid Aytaç Bey’le gelişen üslubu, kişisel karakteristiği ile de birleşerek zirveye ulaşan Hasan Çelebi’nin, diğer bir kıymeti de elli yılı bulan sanat hayatında, tüm zamanları kuşatan yazısı ile geçmiş ve bugünün sanatına köprü olması ve modern zaman içinde geleneksel tavrı yaşayan, yaşatan hat üstatlarından biri olmasıdır.”

Daha sonra söz alan Hattat Hasan Çelebi, kendisine verilen unvanı gururla taşıyacağını söyledi. Çelebi, “Bu unvanın, şahsıma değil de sanatıma takdim etiğinizi biliyorum. Umarım bizden sonraki nesillere de verilir. 19. asra kadar bu bölgede yetişmiş olanlar Arapça, Farsça kitaplar yazdılar. Divanları ve şiir kitapları var. Ama artık onları göremiyoruz. Toplumumuzun bu sanata ilgisinin az olmasından dolayı, hattatlar hak ettikleri yere kavuşamamışlar. Umut ediyorum ki bundan sonra bu topraklarda bu sanat icra edilir ve kıymetli sanatkârlar yetişir.” şeklinde konuştu.

Erzurum Valisi Sabahattin Öztürk, bir milletin en büyük katkısının, medeniyete yapacağı katkı olduğunu kaydetti. Öztürk, “Batıda resmin önemi neyse, bizde de hattatın önemi odur. Şeyh Hamdullah’tan beri bu sanat bu coğrafyada yaşamış ve ilerlemiştir. Üniversitemiz de Türk kültürünü araştırıma adına, akademik çalışmalar yapıyor. Bunun yanı sıra Erzurum?un bu kültüre ne kattığının da araştırıldığını biliyoruz” diye konuştu.

Tören “Erzurum’da Hat Hicazeti Geleneği” konulu panelle devam etti. Başkanlığını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sadi Çögenli’nin yaptığı panelde Prof. Dr. Mustafa Ağırman, Prof. Dr. Selami Bakırcı ve Yrd. Doç. Dr. Yusuf Bilen konuşmacı olarak yer aldı.

Törene Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İrfan Arslan, Erzurum İl Emniyet Müdürü H. Turgut Yıldız, Rektör Yardımcıları, dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: İHA

Loading

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yorum yazın

İsim girişi zorunlu, E-posta girişi isteğe bağlıdır. E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

7 Yorum

 1. Mustafa Çelebi

  Hasan Çelebiye babam fahri doktora beratı verilme törenine uzaktan yakından gelerek iştirak ve tebrik eden, hayır duada bulunan eş, dost, ahbap ve akrabalarımıza ailecek teşekkür ederiz.

  Ayrıca İstanbuldan gelen misafirlerimizi, yüzümüzü ağartacak şekilde ağırlamak için ellerinden geleni yapan başta Saide halama, Kadir enişteye, Mehmet amcaya dostum Cevdete özellikle teşekkür ederim.

  Biraz geç olmakla beraber, bu haberle ve köyümüzü ziyaretimizle ilgili fotoğrafları, katkıda bulunmak maksadıyla en kısa zamanda ilgili mercilere ulaştıracağımı da buradan ifade etmek isterim.

 2. zakir

  Hat sanatının yaşayan en BÜYÜK Üstadı Hasan Çelebi hocamıza hayırlı olsun. Hocamızın ellerinden öpüyorum ve Allahtan hayırlı ve sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

  Bu vesileyle Kömürcüoğlu Kadir Abimizin yerinde tekliflerine de can-u gönülden katılıyorum.
  Aslında Hasan Hocamız gibi bir sanat abidesi başka bir bölgedenin insanı olsaydı, mesela karadenizin, şimdi her caddenin başına heykelini dikip dünyaya sanat turizmine açmışlardı.
  Biz tabii ki heykelini dikip turizm aracılığyla bu sanat abidesini metaya çevirecek değiliz.
  Ama Kadir abinin de dediği gibi bazı şeylerin de yapılması gerekiyor.

 3. Hasan Aktaş

  Muhterem Hasan Çelebi üstadın sanatındaki başarısı her türlü takdirin üstündedir. Şu anda vaki olan şey yıllardır gerçekleşmekte olan bir başarının bazı resmi ortamlarda teslim edilmesinden ibarettir.
  Ben bu ödül törenine iştirak ettim. Bu vesileyle ifade etmek istediğim ikinci bir husus var: Törende konuşma yapan üç kişi -Hasan Çelebi Hoca, Rektör Bey ve Vali Bey- adeta hat sanatının çizgilerdeki estetik, zarafet ve asaletini kelimelere yansıtmayı başardılar. Bu memnuniyet verici bir durumdu. Yeni nesilden kardeşlerimizin de bu hususu önemsemelerini bekliyoruz. Varlığın kökü ‘ol’ sözüne dayandığı gibi, bütün sanatların özünde de sözdeki etki, estetik ve büyü vardır.

 4. Kömürcüoğlu Kadir

  Erzurum Atatürk Üniversitesi
  Rektörü Muhterem Kardeşim
  Prof.Dr.Hikmet KOÇAK bey
  başta olmak üzere Üniversi-
  te heyetine bu organızasyonu
  düzenleyen bütün ekibe vertip
  komitesi başkanlığına,
  Erzurum Valisi Sayın Sabahattin
  ÖZTÜRK beye,Muhterem Hocamıza
  Bu ödülü layık gördükleri
  için şükranlarımı arz ediyorum.
  Biz gurbetteki Erzurumlular
  olarak memleketimizdede biz
  lere yer verildiğini
  birkez daha görmüş olduk
  Gurbetteki Erzurumlu
  hemşehrilerim adına
  birkez daha şükranlarımı
  arz ediyorum.

  Bu yıl köyümüzde düzenle-
  nen geleneksel AKDAĞ
  ŞENLİKLERİNE
  Köyümüzün Muhtarı Sevgili
  kardeşim İsmail ALTAŞ ve
  Azaları adına Hocamıza
  bu Ödülü layık gören
  Başta Sayın Rektörümüz
  Prof.Dr.Hikmet KOÇAK ve
  Sayın Valimiz Sabahattin
  ÖZTÜRKü ve organize ekibi
  ni AKDAĞ ŞENLİKLERİNE
  davet ediyorum.
  Hiç olmasa köyümüz insan-
  ları olarak bizde vefa
  borcumuzu yerine
  getiririz.
  Saygılarımla.
  NOT: Tüm hemşehrilerim
  bu mesajımı okumalarını
  istirham ediyorum

 5. Kömürcüoğlu Kadir

  Muhterem Hattat HASAN
  Hocamız bizim olduğu
  kadar Oltunun Erzurum
  un ve Türkiyenin hatta
  Tüm İSLAM ALEMİnin
  gururudur.Hocamız gibi
  ustadlar kolay yetişmiyor
  Biz köylüleri olarak
  Oltu Belediye Başkanı
  Muhterem kardeşim
  İbrahim ZİYREY bey ve
  Yardımcısı Kardeşim
  Osman Coşkun bey ve İdare
  heyetinden Hocamızın
  isminin Oltunu caddelerin
  den verilmesini sağlayalım
  böylelikle bir nebzede olsa
  vefa götermiş oluruz.
  Şimdi tüm köylülerimden
  eli kalem tutanlardan
  Oltu Belediye başkanlığına
  bu istağimizi dile getiren
  birer dilekçe gönderelim.
  Oltuda ikamet eden kardeş-
  lerim sizde bizzat bu katkıyı
  sağlıyacaksınız.
  Çünkü Erzurumlu Hattat HASAN
  ÇELEBİ nin tarihteki ikincisidir.
  Yeter bizlerde değerlerimize
  sahip çıkalım.Birazda eller
  bizi okusun.
  Muhterem Hocamıza AllahCC dan
  sihhat ve uzun ömürler diler
  ellerinden öperim.
  Saygılarımla

 6. MUSTAFA AKTAŞ

  Her fırsatta köyünü ön plana çakarmaktan haz duyan, bu sayede köyümüzün duyulmasına vesile olan hocamıza fahri doktoralık hayırlı olsun. Allah hayırlı uzun ömürler versin.

 7. MUSTAFA KAYA

  TALEBELERİNİN BİR ÇOĞU BU PROGRAMA KATILDILAR , BUNUN SEBEPLERİNDEN BİRİDE HOCALARININ DOĞDUĞU KÖYÜ MERAK ETTİKLERİ İÇİN ORAYI ZİYARET ETMEK İSTEMELERİYDİVE BU GÜN KÖYÜMÜZÜ ZİYARET ETTİLER..AMA TALEBE DEYİP GEÇMEYİN BU SEFER ZİYARET EDENLERİN BİR ÇOĞU ŞU AN TÜRKİYENİN ELİT KESİMİNİN ÇOCUKLARI VE EŞLERİNDEN İBARETTİ.AYRICA YİNE OLTUDA SEVGİLİ HOCAMIZ VE MİSAFİRLERİ İÇİN BİR PROGRAM TERTİP EDİLDİ.FOTOĞRAFLAR ULAŞINCA PAYLAŞACAĞIM İNŞALLAH…YILLAR SONRADA OLSA PEŞPEŞE ÖDÜL VE ONURLARA LAYIK GÖRÜLEN VE MEMLEKETİMİZİN ADINI HER GÜN TEKRAR TEKRAR İNSANLARIN KAFASINA KAZILMASINA VESİLE OLAN DAYIMDAN ALLAH RAZI OLSUN…ALLAH SAĞLIKLI VE UZUN ÖMÜR VERSİN..

© 2024 iNCi KöYü