İnci Köyümüze Helikopter İndiğini Biliyor musunuz?

Helikopter Yumurtası

Lisede Veysel Alkan adlı coğrafya öğretmenimiz anlatırdı:

Altı ay kış sebebiyle dışarı ile irtibatı kesik olan Van’ın bir ilçesine kışın ortasında bir helikopter inmiş. Helikopterdekilerden birisi, çocuklardan birine yuvarlak, turuncu, yüzeyi hafif tırtıklı top gibi bir şey vermiş ve “al ye” demiş. Çocuk daha önce hiç böyle bir şey görmediği için büyüklerine göstermiş, onlar da bilmiyorlarmış. İlçenin en bilgesine götürmüşler. O da eline almış, evirmiş, çevirmiş, yenilebilir bir şey olduğuna karar vermiş ve “olsa olsa bu helikopter yumurtasıdır” demiş. Altı ay kış yüzünden ilçe dışına çıkamayan ilçe insanlarının tanımaya çalıştıkları bu “yumurta” aslında neymiş biliyor musunuz? Bir kış meyvesi olan portakal. Bildiğimiz “portakal”.

İnci Köyü’ne ilk defa inen helikopter

Köyümüze Helikopter İnişinin Hikayesi

Bizim köyümüze de ilk defa bir helikopter indi. Ama bizimkinin hikâyesi biraz başka. Şöyle ki:

Yıllarca ihmal edilmiş, kendi kaderine terk edilmiş devlet tarafından hizmet görmemiş her köy gibi köyümüz de hizmete aç bir köy idi. Sonra 80’lerde Özallı yıllarla birlikte elektrik, kanalizasyon, su gibi alt yapı sistemleri yapılıyordu. Derken; bir gün gökyüzünde bir gürültüdür koptu. Orcukdere’den, Hıros’tan Hargınbaşı’ndan aşağı bir dev kuş, süzüle süzüle, Olukdibi’nden, Susuz’dan gelerek gürültüyle Süleyman tarlasının üstündeki yolun üstüne, şimdiki su deposunun önündeki tarlalardan birinin düz bir kısmına kuş gibi indi. Tarih: bir yaz günü idi, yıl ?.?

Araba gördüğünde “araba geleeeerrr” diye avazı çıktığı kadar bağırarak köprünün başına koşan köyün bütün çocukları, medrese talebeleri, gençler akın akın Kazanın Deresi’nden Susuz’a koştular. Ama bu sefer ne bağıracaklarını bilemeden, sadece “Alikopter geldi” diyerek toplandılar. Kadınlar uzaktan taşın başından baktılar. Büyükler gelmediler, zaten çoğu tarlada çayırda işteydi. Muhtar çağrıldı. Derken Dr. Ender Altaş ve köyün çocukları poz verdi, fotoğrafçımız Kadir Altaş deklanşöre bastı. Bu haber de işte böyle oluştu.

Sonra; gelen helikopter kalkmak için, pervanesini o kadar hızlı çevirdi ki toz duman içinde kaldık. Helikopter yanlamasına kalktığı gibi köyün üzerinden aşağı doğru akıp gitti, gözden kaybolana kadar seyrettik. Böylece yıllarca konuşulacak konumuz da çıkmış oldu.

Helikopter Köyümüze Niçin İndi?

Helikopterle gelenler kimler miydi? TRT görevlileri. Helikopter hatırladığım kadarıyla TRT adına yer belirlemek amacıyla gelmişti. Şu andaki TV verici direğinin yeri belirlendi. Daha sonraları çanak konuldu. Çanağı görmek için çocuk turları yaptığımızı da hatırlıyorum. Sonra da evlere televizyon geldi.

Köyümüze yeni giren televizyonun oluşturduğu hikâyeler ise ayrı, onu da nasip olursa bir başka zaman yazarız.

BİR SORU: KÖYÜMÜZE HELİKOPTER KAÇ YILINDA İNDİ?
Yorumlarınızı bekliyoruz.

Helikopter önünde toplu resim

Loading

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 2]

Bir yorum yazın

İsim girişi zorunlu, E-posta girişi isteğe bağlıdır. E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

2 Yorum

  1. semih candan

    hiç haberim yoktu nerden çıktı helikopter

  2. 5n1k

    çok ilginç hiç haberim yoktu

© 2023 iNCi KöYü