Basdik Oyunu

Basdik, değneklerle veya değneğe benzer her şeyle oynanan güzel bir oyundur. Özellikle çobanların karaağaç değneği olursa çok daha güzel olur. Başı toppuzlu olur veya başına bir öküz çivisi çakılır ki değnekleri kırsın. Basdikte sayı sınırı yoktur. Kaç kişi olursa olsun oynanır. İlk önce bir EMEL çizgisi çizilir ve herkes bu emelin gerisinde durarak değneği ayağının ucuna koyarak en uzağa atar. Herkes attıktan sonra en yakına atan ebe olur (diker) ve değneğini emelden 6 -7 metre uzakta çizilen başka bir çizgiye paralel olarak uzatır. Değneğin başında eline bir pabuç alır ve bekler. Diğer oyuncular değneklerini mızrak atar gibi ebenin değneğine atarak onu ÇAKARLAR.

Eğer değneği yerinden oynatmışsa koşarak gidip kendi değneğine ayağıyla basar ve BASDİK der. Ebenin değneği yerinden oynamışsa değneğini düzeltir ve değneğine basamamış olana pabuçla vurmaya çalışır. Kime vurursa o ebe olur ve uyun yeniden başlar. Ebe değneğini çizgiye düzgünce koymadan pabucu atarsa vursa bile sayılmaz. Herkes atarda kimse değneği yerinden oynatamazsa ebe değneğinin başında durarak oyuncuların değneklerine basıp basdik demelerine izin vermez. Eğer uzun süre değneğine basan olmazsa ebe en önce atanı tespit eder ve 50 veya 100 e kadar sayar. Ebe sayı sayarken pabucu yere koyar ve ayağıyla pabuca basarak sayar. Eğer bu süre içinde kaçıp basdik yapan olursa sayı çürür ve yeniden saymaya başlanır. Bu arada her iki taraftan değneğine basmaya çalışanlar HAŞUT- HUŞUT diyerek ebenin görmediği yerden kaçmaya çalışır. Eğer kimse kaçamazsa değneğini ilk atan kişi sayılan sayının sonuna kadar kaçamazsa o ebe olur.

Basdik uyun alanı baştan belirlenir. Eğer bu alanın dışından gelip emele giden olursa yanmış olur ve ebe olur. Eğer oyunculardan biri basdik yaptıktan sonra değneğine elini dokundurursa ebe hemen vurur. Ama eğer ebeden izin alırda değneğini eline alması icap ederse ebeden izin alarak ELİM-DİLİM YANMASIN diyerek değneğini düzeltir ve yerine koyar.

Ebe pabucu birine atarda vuramazsa başka pabuçla vuramaz. Aynı pabucu getirip vurmak zorunda. Ama eğer vurabilirse eliyle vurabilir. Oyuncu eğer değneği kırılmışsa değiştirir veya yenilgiyi kabul ederek oyundan çıkar. Basdikte yenilen AĞLAMIŞ sayılır. Basdikte de cığızlık esastır. Genelde kim çok cığızsa o fazla dikmez (ebe olmaz).

Güven AKÇAY

Loading

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yorum yazın

İsim girişi zorunlu, E-posta girişi isteğe bağlıdır. E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

4 Yorum

 1. zakir

  mevlüt abi,
  bastikte çok cığızlık eden oldu mu, elin birine tükürürsün diğer elinle keserek vurursun cığız oyun dışı kalır.
  abi sana helal olsun. 25 yıl önceki köyü hatırlıyosun ya…

 2. mevlüt coşkun

  oyunda fazla cığızlıyanın mızıkçılık eden enberi çizilmezmi
  yanlışmı hatırlıyorum
  çok güzel anlatmışsın ellerine sağlık birde bunların videosunu çekip yayınlarsanız süper olur

 3. Musa Akyüz

  Basdik oyununun tarifi güzel yapılmış.Güven abinin eline,ağzına sağlık.Bu oyunla ilgili kamera çekimi yanılmıyosam Kadir abide var,birçok kaydın mimarına hatırlatılır.

 4. zakir

  çok güzel…
  mevsimsiz oynana oyun… yaz, kış bahar her zaman oynadığımız bir oyun. yalova da köyümüzün şenliğinde de oynamıştık…
  keşke bi de resmi olsaydı. vardır belki birilerinde.
  güven ellerine sağlık
  degenegin kimse kıramaya amin

© 2023 iNCi KöYü