Pil Oyunu

Çocukluğumuzun unutulmaz oyunlarından PİL oyunu. Kısa ömürlü bir oyun olduğunu düşünüyorum. Köyümüzde pille çalışan radyo ve teybin ömürleri pil oyunumuzun da ömrünü belirler.

Belki, sokaklarda pillerin gezintiye çıkmalarından önce buna benzer bir oyun vardır, piller çıkınca onun yerine pil konulmuştur. Bilemiyorum.

Artık büyük piller çoğunlukla tedavülden kalktığı için oyun da unutuldu.

Oyunumuzu büyük pille oynardık.
Oyunda pil ve el büyüklüğünde yassı taşlar kullanırdık.

Önce pil için küçük daire ve üç dört metre uzağına da emel olsun diye düz bir çizgi çizerdik. Pili dairenin içine koyup pilin yanından taşlarımızı emel çizgisine atardık. Kimin taşı emel çizgisine daha yakınsa o ilk olarak pile taşını atar ve pile vurmaya çalışır. Pile vurup pili yerinden uzaklaştırınca ayaklarıyla (adımlarıyla değil) sayar ve tekerlemeyi okurdu.

on, yirmi, otuz, kırk, elli, altmış, yetmiş, seksen, doksan, yüz,
araba, maraba, çivi, mivi,
astık, mastık, herkesi bi koma bastık.

Eğer uzaklık tekerleme bitirirse o kenarı çıkar diğerlerini beklerdi. Diğerleri de emel çizgisine yakınlık sırasına göre taşlarını pile atarlar; pile vuran, sayar ayaklarıyla eğer uzaklık tekerlemenin bitmesine yetmezse oyuna devam eder. Tekerlemeyi bitirenler kenarda bekler bitiremeyenler oyuna devam eder.

Bazen pil çok uzağa gider, pile vuran iki ya da üç defa tekerlemeyi sayar ve oyunda iki üç oyun dışarıda bekler. Tabi uzağa vuranın havasından geçilmez.

Nihayetinde biri sona kalır ve ebe olurdu.

Herkes, taşını, ortasında pil olan küçük dairenin etrafına koyarlar ve tekerlemeyi ilk bitiren pili görünen uzak bir yere atar. Ebe arkasına bakmadan pili almaya gider bu arada diğerleri saklanır.

Ebe pili getirip taşların arasına koyup saklanan arkadaşlarını arar her bulduğunun ismini bağırarak söyler ve ondan önce koşarak gelip pilin üstüne basar. Bulunan kişi gelir ve taşını alır kenarda bekler.

Ebe, diğerlerini de aynı şekilde bulmaya çalışır. Ebe pilden uzaklaşınca gelen biri pili alırsa pili bir daha atar; tekrar başa dönmüş gibi olur herkes tekrar saklanır. Ta ki, ebe pili kaptırmadan hepsini bulana kadar oyun devam eder.

Bazen saklanan kişiyi gördüğünde ismini yanlış söylerse gömlek patlar. Ve ismi yanlış söylenen ?kömlek patladiiie? diye bağırarak saklandığı yerden çıkar ve gelip pili atar ve tekrar saklanır.

Hepsi ebelendikten sonra oyun tekrar baştan başlar. Fakat bu sefer önceki oyunda pili uzağa vurup da tekerlemeyi iki ya da daha fazla sayanlar kenarda beklerler. Eğer iki defa saymışlarsa iki oyun kenarda beklerler, sonraki oyunda devam ederler.

Zakir ALKAN

Loading

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yorum yazın

İsim girişi zorunlu, E-posta girişi isteğe bağlıdır. E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

1 Yorum

  1. Mustafa AKTAŞ

    Eyvallah dadaş, az da olsa pil oyununu oynayanlardan olduğumuz için şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Kalemine sağlık.

© 2023 iNCi KöYü