Biliye Oyunu (Misket)

Biliye oynayacaklar önce birer bilye (misket) alırlar. Düz bir harman bulunur. Harmana bir kuyu kazılır. Kuyu kara lastiğin topuğuyla kazınırsa çok güzel olur. Kuyudan üç, dört metre uzaktan bir çizgi çekilir ve bu çizginin adına emel denir. Önce herkes emele gider. Elindeki bilyeyi kuyuya girecek şekilde ya da en yakın olacak şekilde atar. Bu oynama sırasını belirlemek için yapılır ve motor sporlarındaki sıralama turları gibidir. Eğer bu atışlarda bir bilye ötekine çarparsa atışlar yenilenir ve önceden alınmış sıralar geçersiz olur. Sonra tekrar emele gidilir, bilyeler atılır. Kuyuya en yakın olan oynamaya başlar.

Oyun oynarken kuyuya girmek bir sayıdır. Rakip oyunculardan birinin bilyesine vurmak bir sayıdır. Kuyuya giren kuyu etrafında bir karış çevirerek rakip oyuncunun bilyesine yakın atış hakkı elde eder. Birinci oyuncu vuruş yapamadığı ya da kuyuya giremediği zaman oynama hakkı ikinci oyuncuya geçer. Böylece oyuncular sırasıyla oynarlar ve 19 sayı elde eden herkes emele gitme hakkını elde eder. Emele gider ve emelden bilyesini atar, en yakın bilyeye atış yapar. Vurursa vurulan oyundan atılmış olur ve vuran oyuncu herkesi aynı şekilde saf dışı ederse bir oyun elde etmiş olur. Oyun bitince tekrar emele gidilir ve oyun bıkasıya kadar sürüp gider.

Sıralama turları atışlarında emelden bilyesini direk kuyuya düşüren 19 olur. Yani 19 sayıyı daha sıralama turlarında elde etmiş olur ve oyunun sayı alma bölümünü otomatikman bitirmiş olur. Diğer kişiler de kuyuya yakınlıklarına göre sıralamalarını aldıktan sonra 19 almış olan tekrar emele gider ve bilyesini diğer bilyelere doğru atar. Sonra da en yakın olana doğru atar. Bilyesini vurduğu kişiyi oyundan çıkartır. Daha emelde iken 19 sayı almak herkesin harcı değildir. Bunu ancak usta oyuncular yapar.

El uzatmak: Kişinin bilyesini atarken rakip oyuncunun bilyesine yakından atmak için elinin ileri doğru sert hamlesi. Cığızlıktır, zaman zaman kavga sebebidir.

Çok bilye oynayanların elleri nasırlaşır.

Zevkli oyundur vesselam.

Bir de kıtmalı vardı değil mi? ?Kıtmalı? oyunu ise bir başka zaman yazarız.

Eşref ALTAŞ

Loading

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yorum yazın

İsim girişi zorunlu, E-posta girişi isteğe bağlıdır. E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

2 Yorum

  1. fatih ağırman

    beraber oynayalım molla ama senin edetindir mutlaka cığızlık yaparsın çünkü genetik yapında var cığızlık.

  2. GÜVEN

    AKLIMA DÜŞTÜ.KÖYE İLK GİDİŞİMDE BİLYE OYNAMAZSAM NEYEM.

© 2024 iNCi KöYü