Bir Memleket Hikayesi – O Bir Çobandı (Osman Efendi)

Bir köy çobanıydı. Hayatı dağda bayırda geçti. Bir gün bir çeşme başında matarasıyla çay demledi. Başka bir gün bir orman kıyısında pikniğe gelen insanlara şakalarıyla eşlik etti. Ama o bir çobandı. Sürüsü onu severdi. Sesini duyan bir koyun veya keçi hemen geri dönerdi. Kısa boyu ile o yüce dağları hiç yorulmadan turlardı. Kış geceleri köy postalarını gezer gençlerle şakalaşırdı. Sürü baharda yaylaya çıkınca çadırını kurar köyden tuz toplardı.

Yanında verilen çoban hakkı ise yaz boyu olmasa da belirli bir zaman yemeklerini tamamlardı.

O çoban gençliğinde bir kıza sevda çektiğini bunun yaklaşık 8 yıl sürdüğünü ama çok enteresan olanı ise sevdalandığı kızın bundan haberinin olmadığını da söylerdi.

O bir çobandı?

Kendi deyimiyle ?Dağların Maralı Çobanların Kralı? idi. Bulunduğu hale kanaat ederdi. Kimsenin hakkını çiğnemedi. Dağda kurtlar bile onu tanırdı. Sürüsüne çobanlık süresince kurt saldırısı en az olan çobandı.

O bir çobandı?

Yüreği yufka, elleri merhametli, hayatı yorgundu. Sürü hakkını hiçbir zaman tam almadı. Ama yılmadı. Bir-iki gurbet denemesi oldu ama gurbet ona çok uzun geldi. Hayatını anlattığı zaman, dinlemekten yorulmazdı insan. Anlattığı hayatı, yaşadığı değil hayal ettiği hayatıydı. Hayalle hayatını, çobanlıkla ömrünü tamamladı.

O bir çobandı?

Yaşı ilerlemişti ama ihtiyarlamamıştı. Hasta yatağında dahi dağları geziyordu. Ruhu dağlardan inmedi, sürüsü inse de.

O bir çobandı?

O bir “İNSAN”dı.

Allah rahmet eylesin?

 292 toplam görüntülenme

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yorum yazın

İsim girişi zorunlu, E-posta girişi isteğe bağlıdır. E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

5 Yorum

 1. Kadir ALTAŞ

  Ahmet kardeşim kalemine sağlık çok güzel anlatmışsın. köy ziyaretlerimde Osman Efendinin sohbeti ve anlattıkları o kadar manidardı ki hayatın gerçeklerini anlatırdı.Köyümüzün Dede Korkutu gibiydi şimdi geriye dönüp baktığımda Osman Efendinin benim tarafımdan çekilen fotoğraf sayısı çok az. demekki kamera çekmekten pek fotoğraf çekmeye fırsat bulamamışım. Özellikle 2001 yılında Şabanın pungarında yaptığım ropörtajı kadir abinin kitabında aynen yayınlanmaya değer. Allah Rahmet eylesin.

 2. şakir AKYÜZ

  övülmeye anılmaya değer bir insanı dağların maralını insanların kıralını kaleme alan ve bizlerle paylaşan A.AĞIRMAN a teşekkürediyorum

 3. kömürcüoğlu Kadir

  Sevgili gençler,Çoban Osmanın hayatını kaleme aldım,köyümüzde mümtaz şahsiyetler kıtabımın bir bölümünü süslemektedir.Bu konuda Çoban Osman efendinin hayatı ile bilgisi olanlardan yardım bekliyorum.Yazalımda O da LENGERLENSİN. Selam ve sevgiler.

 4. zakir

  BİZİM NESLİN ÇOBAN DENİNCE AKLINA GELEN İLK İSİM. TEBESSÜMLE YAD EDİLEN BİR İSİM.
  ASLINDA FORUM SAYFASINDA ÇOBAN OSMAN BAŞLIĞI AÇILIRSA HERKESİN SÖYLEYECEK BİR SÖZÜ, BİR HATIRASI VARDIR.
  UNUTMADAN O ÇOBAN OSMANDAN DAHA ÇOK OSMAN EFENDİ OLARAK BİLİNİRDİ.
  ALLAH RAHMET ETSİN.

 5. eşref altaş

  Osman efendisi bu kadar güzel anlatılabilirdi. Ahmet abi kalemine sağlık.

© 2021 iNCi KöYü

Scroll Up