Değirmen Zamanı (2010)

Ender ALTAŞ

Loading

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yorum yazın

İsim girişi zorunlu, E-posta girişi isteğe bağlıdır. E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

5 Yorum

 1. şeref ÇELEBİ

  Değirmenin fotoğrafı güzelde daraçıdan çekilmiş bi,razdaha geniş uzun metrajlı olursa çokgüzel olur

 2. Kömürcüoğlu Kadir

  Değirmen bizim öz kültürümüz. Onunla varolduk. Onunla ağladık onunla güldük. Her insanımızın değirmende bir hatırası vardır. Eskiden değirmenlerde kışlık pinavun, yanı kışlık yiyecek, üğütülürdü. Günlerce devam ederdi. Pinavun öğütülende değirmende kalanlar gece pağaç bişirirlerdi. Değirmen pağacının ayrı bir lezzeti vardı. Çocukların büyükleriyle değirmende yatıp pağaç yemek en büyük zevkti.
  Bu sonbahar değirmen üğütme mevsiminde bizlere o duygulu anlarımızı yaşattığı için Sevgili Doktorumuz Ender ALTAŞa teşekkür ederim. Allah cc canına sağlık ömrüne bereket versin.
  VEŞGENİN DEĞİRMENİ
  Arpanın yarısında ayırır
  Buğdanın derisini sıyırır
  Darıya gelgeç diye buyurur
  Sakatı s,mardır senin değirmen

  Veşgenin değirmenine yazılmış bir şiirin dörtlüğünü hatıra olarak sizlere aktardım.

 3. Kadir ALTAŞ

  Köyümüzün unutulmaya yüz tutan çocukluk anılarımızdan birisini daha Ender ALTAŞın gözlemiyle izlemiş olduk.Yalnız gördüğüm kadarıyla değirmende öğütülen mahsül değişmiş. Buğdayın yerini mısır almış. Bir arkadaşımız değirmenin çalışması ile ilgili bilgi verirse bu konudaki merakımız giderilmiş olur.

 4. Mustafa AKTAŞ

  Belki birkaç yıl içinde bu görüntü sadece hafızamızın bir köşesinde kalacak. Yaşlılarımızın bizlere anlattıkları ve kaybolmuş bazı değerlerimiz gibi… Hoş şu anda da o eski değirmenciliği pek yapan yok ya…Yine de bir yatsı vakti babamızın elinden tutup suyu savmaya gitmişizdir gece değirmende kalmasak da… Yüreğine sağlık Ender abi.

 5. Musa

  Dün gece tamda eski değirmenleri hayel etmiştim.Ender hocama teşekkürler…

© 2024 iNCi KöYü