Değerli site sakinleri ve ziyaretçileri,

Sitemiz iNCiKöYüM.COM bu ay bir yaşını dolduruyor.

Uzun bir yılın kısa bir muhasebesini yapmak istiyorum.

Köyümüzün adını kullanarak, köylümüzün hasretlerine, ilgilerine, hatıralarına yönelik kurduğumuz bu sitede, takdirlerinizi ve beğenilerinizi kazanabildiysek ne mutlu bizlere?

Birilerinin takdir ve teveccühüne mazhar olmak sevdasında değiliz ama sizlerin bakışı bizim için bir ölçüdür. Ziyaretçilerimizin, köylülerimizin olumlu ya da olumsuz eleştirileri bize yol gösterir.

Biz bu sitede, şehirden, hayatın sorunlarından sıkılmış sizlere, bir anlık mutlu bir hatıra yaşatıyorsak site hedefinde ilerliyor demektir.

İnsan olmak, insana yönelik olmak aslında işimizi zorlaştırıyor. İnsan olmanın acziyetiyle kaş yapayım derken göz çıkarabiliyoruz; muhatap da insan olunca bazen gözü çıkan biz oluyoruz. Bundan biz şikâyetçi değiliz, insan olmaya bağlıyoruz?

Bazen ?Benim bir sitem olsa?? diye söze başlarız. Bütün isteklerimizi, özlemlerimizi, bize hoş gelen hatıraları? Her şeyi onun içine koymak, herkesle paylaşmak isteriz. Ama işin içine girince hiç de kolay olmadığını anlarız.

Her şeyden önce site hazırlamak ve yayınlamak bilgi ister, tecrübe ister ve boş vakit ister. Sonra bol bol döküman ister? Kaşık ve pilavı bir araya getirmek zor. Sonra hoşaf da ister?

Biz bunların hepsini bir araya getirmeye çalışıyoruz. Bir araya geldikçe de ürünler çıkıyor.

Şimdiye kadar neler yaptık:

Siteyi tasarlarken ?kültür sitesi? olmayı hedefledik. Köyümüzün kültürünü sanal âlemde yeniden hatırlamak istedik. Bunun için köyümüzün örfünü, âdetini, geleneğini, göreneğini bildiğimiz kadarıyla, dilimiz döndüğünce anlatmaya, yansıtmaya çalıştık.

En başta köyümüzün, Oltu?nun, Erzurum?un yüz akı büyük insan Mustafa Ağırman hocamızın yazılarını yayınlayarak sitemizi yöresel çizgilerin dışına taşıdık?

Görsel olarak, hatıralarımızı canlı tutan yaklaşık yirmi yıla yayılmış altmıştan fazla video yayınladık?

Yüzlerce fotoğrafı tozlu albümlerden indirip sunum yaptık?

Köyümüze ait bir ?sözlük? yayınladık?

Köyümüze ait arazi isimleri, çeşmeler, şiirler, türküler, öyküler yine yayınlarımız arasında olan çalışmalarımızdandı.

Bazen duyurularımız, haberlerimiz oldu. Duyuru ve haberlerde ulaşabildiklerimizi yayınladık. Ayrım yapmamaya çalıştık.

Arşiv sayfasına bakarsanız, onlarca konuyu işleyip sandığa attığımızı göreceksiniz. Kocaman bir hafıza oluşmuş. Bir yılda neler olmuş, kimler gelip kimler geçmiş?

Sitemiz için özel şahsiyetler yok; köyümüz, köylümüz ve site ziyaretçilerinin istekleri bizim için her şeyden özeldir. Onun için özel üyelik sistemi oluşturmadık. Herkese kapımızı açtık. Herkese kapı açılınca hırlısı da hırsızı da girdi; ama biz köylülerimize güveniyoruz, bizi üzmeyeceklerine inanıyoruz.

Sizden gelen döküman ve isteklere bazen cevap veremedik. Bazen isteklerinize ulaşamadık. Bazen, bilmeden ya da yanlış anlaşılmadan ya da kara kedilerin araya girmesinden dolayı sizleri küstürdük, kırdık. Bazen biz de kırıldık. Ama bu sanal dünya hiçbir zaman ağzımızın tadını kaçırmadı. Yine karşılaştığımız da gerçek dünyanın dostları, komşuları olduk. Bize de bu yakışırdı?

Ziyaretçi defterini herkese açık tuttuk, kimseden e-mail ya da üyelik istemedik. Bu da bazen suiistimale kapı araladı. ?İsimsiz? köylülerimizin hedefleri olduk. Biz, kendi sitemizde vurulduk. Keşke olmasaydı; biz, köylümüze güvenemeyecek miyiz? Kapımızı kilitli mi tutalım? Köyde herkes, komşusunun kapı bekçisidir; kapı, baca, ev komşuya emanettir. Kapı mı kilitlenir komşudan? Evet, keşke olmasaydı; tedbir almak zorunda bırakılmasaydık?

Sürç-i lisan eylediysek, üzdüysek, kırdıysak affola?

NOT: Yeni dönem için hazırladığımız projemizi inşallah yakında duyuracağız. Bu ayın yirmisinden sonra yeni dönemi başlatıyoruz. Eğer yeni dönemde olmasını istediğiniz şeyler varsa; istekleriniz başımızın üstünde. Yapabildiğimiz kadar yapmaya çalışacağız. Yapamadıklarımız için de mazur göreceğinizi biliyoruz.

Yeni dönemde yeni bir yüzle, daha aktif bir siteyle buluşmak dileğiyle?

Loading

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]