“Gülü de Ağlatmışlar” köyümüz şairlerinden Kömürcüoğlu Kadir Altaş’ın şiir kitabının adı. Kitap Bahar Yayınları tarafından 2000 yılında İstanbul’da basılmış.

“Şiirler bilgi edinmek için değil, hissedilmek içindir. Hayatın başlangıcından bitimine kadar yaşatacağımız tek kelime var. O da sevgi?” diyor Kömürcüoğlu kitabının önsözünde.

Gelenek ve görenekleri, sevgisini, aşkını, kederini, hasretini, gurbetini, serzenişlerini, sevinçlerini hep türkü ile dile getirmiş Kömürcüoğlu. “Sevdiceğim” demiş, aşkını anlatmış. “Eller Tutuşun” demiş, birlik ve beraberlik ruhunu söylemiş. “Gurbet” demiş, özlemi anlatmış. “Bulamadım Anam Seni” demiş, saflığı düşlemiş. “Sıla” demiş, hasreti yudumlamış. “Yağız At” demiş, destan yazmış. “Akdağ” demiş, köyümüzü anlatmış. “Gelirem” demiş, köyümüzün baharını, yazını, kışını, güzünü sormuş. “Hocam” demiş, âlimi anlatmış. “Mehmet Emmi” mektup yollamış, haber sormuş. “Gülü de Ağlatmışlar” demiş, sazın bam teline vurmuş. Kısaca her ne ki var köyümüzün tarihinde, her ne ki var hissedilen yüreğimizde, burnumuzu sızlatan, içimizi burkan, onu anlatmış. Zulme de isyan etmiş, doğayı da, keçileri de, söğüdü de yazmış. Bizim çifte kavaklarımıza;

İki çifte kumru çay kenarında,
Asırlardır köye doğru baktınız.
Kavruldunuz zamanın kor kazanında,
Su aşağı, siz yukarı aktınız.

diyecek kadar şiirde ustalaşmış. Kur’an okumuş, Peygamberimiz’e na’t yazmış, Allah’a münacaat etmiş. Ama Yunus gibi hep şiir diliyle, şiir nazmıyla, Erzurumlu Emrah’ın izinden, Karacaoğlan’ın yolundan, Fuzuli’nin suyundan gitmiş.

Kömürcüoğlu’nun bu güzel eserini bütün köylülerimizin okuması dileğiyle sözü yine ona bırakalım:

Hayat bir şiirdir okumayı bilene,
Nakış nakış sihirdir dokumayı bilene.

Kömürcüoğlu Kadir Altaş Kimdir?

1950 yılında Erzurum’un Oltu ilçesi İnci Köyü’nde doğdu. İlkokulu köyünde, orta ve liseyi Oltu’da okudu. 1971 yılında köyümüzde İnci Köyü Kalkındırma Kooperatifi kurdu. 1972 yılında İstanbul’a geldi. Vakıf Gureba hastanesinde memur olarak göreve başladı. Bu yıllarda üniversiteyi bitirdi. Hastanede sırasıyla şef, müdür yardımcısı ve müdür oldu. Hâlen Bakırköy Lepra Hastanesinde görevini sürdürmektedir.

Loading

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]