Ağırman Marketin Ardından

Yaz akşamları köyde dışarı çıkınca Hacı Nenem sorar ?akşam akşam nere gidersin.? Ben de; “çarşiye” derim. Nenem de; “hı, başımıza bi de çarçi çıkti” der.

Köyde çarşı derken Cellemigilin dükkânın önünü ve bağlantı yollarını kastederim.

Köyümün genci, yaşlısı, yatsı namazı öncesinde ve sonrasında o alanı bir toplantı-posta mekânı olarak kullanır. Sanki caminin uzak avlusu gibi.

İnsanlar birbirleriyle selamlaşır, tokalaşır, dertleşir, şakalaşır; arkadaşlar bir günlük hasretlerini burada giderirler.

Mevsim yaz, geceler kısa; posta olmadığı için herkes arkadaşıyla yol boyu gezilerine buradan start verir.

Toplu organizeler için, piknik gibi, burada kararlar alınır. Kim ne alacak, nereye gidilecek, vb.

Ya da birisiyle görüşülecekse bu yere çağrılır. Buluşma yeridir adeta.

Araba durağıdır. Köye yeni gelen birisi, köy hayatına buradan başlar.v Köyde ?ne var, ne yok? haberlerini buradan alabilirsiniz.

Bir soluklanma yeridir.

Köydeki Cellemigilin bu sokağın işlevini Bursa’da AĞIRMAN MARKET yüklenmişti.

Köylülerimizin kırk küsür yıllık Bursa serüvenlerinin yaklaşık çeyrek asrına ev sahipliği yapmış bir mekan.

AĞIRMAN MARKET, sahibi Hüseyin Ağırman tarafından kapatıldı. Kapatılış sebebinde herhangi bir olumsuzluk yok. Hüseyin Abimiz biraz yorulmuş dinlenmek istiyormuş. İnşallah vermiş olduğu karar hayrına olur.

Doğrusu, biraz bencil düşünecek olursak, üzüldük. Böyle bir mekânı kaybettiğimiz için üzüldük. Hüseyin Abimizin biraz daha kendine vakit ayırması, gezmek istemesi en doğal hakkıdır. Yıllardır pazar tatili yok; yıllık izni yok; pikniği yok? Gerçektende yorucu bir iş?

Ağırman Market, sadece bir market, dükkan ya da işyeri değildi. Öyle olsaydı bu gün anmamız için bir sebep olmayacaktı. Ama o market, ticari bir işyerinden çok daha kutlu işlevler yerine getiriyordu.

Her şeyden önce bir adresti. Gürsulular için, İnçi köylüler için buluşulabilecek bir adres. Ya da köyden, İstanbul?dan, İzmir?den gelenler için bir uğrak yeri, görüşme mekanı.

Anavatandan gurbete göçmüş olan köylülerimiz için köyümüzden bir ses, haber, armağan alma yeriydi?

Hastası olan, sıkıntısı olan, bir derdi olan, köye gidecek olan, köyden gelen, soluğu burada alırdı.

Aslında Gürsu?daki köylülerimiz burayı bir dernek olarak kullanıyorlardı. Burada ayaküstü toplantılar yapılır, ayaküstü kararlar alınırdı.

Biz burada bir işyerinden bahsediyoruz ama bu işyerini uğrak bir yer haline getiren; köylülerimizin istek ve arzularına kayıtsız kalmayan Hüseyin Abimizi vakıf insan olarak anıyoruz.

Hüseyin abi, işyerini merkez olarak kullanmış ve köylülerimizin sevinçlerinde de kederlerinde de yanlarında olmuştur.

İşyerini hayır işlerinde bir vakıf gibi kullanmıştır.

Umuyoruz ve biliyoruz ki, abimiz sadece marketini kapattı; gönlünü ve kalbini kapatmadı. Bir vakıf insan olarak yine köylülerimizin dertleriyle, sevinçleriyle, kederleriyle, sıkıntılarıyla ilgilenecek.

Evet, AĞIRMAN MARKET, kapandı. Ama yinede o caddeden geçerken köylülerimiz, bir süre daha kafayı çevirip bakacaklar o yöne. Cellemigilin kapıdan geçer gibi?

Ha bu arada market benim için de bir kürkçü dükkânıydı? Kim bilir başkaları içinde bizim bilmediğimiz özel anlamlar taşıyordur. O kişilerde bu yazıyı okuyup kendileri için ifade ettiği anlamı bir kez daha düşünüp buruk bir tebessüm kaplayacak yüzlerini.

Hüseyin Abimize ailesiyle birlikte hayırlı ve sağlıklı uzun ömürler diliyoruz.

Loading

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yorum yazın

İsim girişi zorunlu, E-posta girişi isteğe bağlıdır. E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

9 Yorum

 1. serdar ALTAŞ (bilal)

  köylümüzün mekanı olan ağırman marketin kapanmasına üzüldük inşallah hüseyin abimiz için hayırlısı olur.

 2. Mehmet ALTAŞ

  Sayın editörün ince gözlemiyle birlikte Kömürcüoğlu Kadir amcamızın eşsiz şiiri bence herşeyi anlatıyor başka söze gerek yoktur. ALLAH hayırlı ve uzun ömürler versin emekliliğin tadını çıkarır inşallah

 3. Hüseyin AĞIRMAN

  Değerli dostlarım, köylülerim,
  Bu güzel duygu ve düşünceleriniz için hepinize teşekkür ederim.
  Beni çok duygulandırdınız.
  Biz kendi iş yerimizi çalıştırırken arkadaşlarımıza ve köylülerimize bir nebze de olsa yardımımız dokunduysa ne mutlu bizlere.
  Kapatılan sadece bir markettir, dosluğumuz, kardeşliğimiz,hemşehriliğimiz bakidir.
  Eskiden olduğu gibi köylülerimle yine beraberim.
  ALLAH ömür verdikçe Hüseyin Ağırmanı yanınızda yine göreceksiniz.İnş.
  Tekrar mesajlarıyla ya da telefonla arayarak duygularını dile getiren tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
  selamlar.

 4. Kömürcüoğlu Kadir

  AĞIRMAN MARKET
  Yine içimizden bir yıldız kaydı
  Dediler kapandı,Ağırman Market
  Yıllardır geleni,gideni saydı.
  Sordular kapandı Ağırman Market

  Bursada evidi yoldu,töreydi
  Sıcak mekan idi,bize göreydi
  Her gelen yabancı adres sorardı.
  Yol gösteren idi, Ağırman Market.

  Kimi ararisen ordan sorardın
  Eşini dostunu orda arardın
  Bazen iki lafın belin kırardın
  Muhabbet haneydi Ağırman Market.

  Bizimle ağlardı bizle gülerdi.
  Nice ağlayanın yaşın silerdi.
  Bir elmayı kırk dilime bölerdi.
  Dert kapısıydı Ağırman Market.

  Kömürcüoğlu can otağımızdı.
  Bu erken ayrılık benide üzdü.
  Hacı Hüseyin bey fermanı yazdı.
  Bizlere el etti Ağırman Market.

 5. Kadir ALTAŞ

  Duygu ve düşüncelerimize tercüme olan harika bir yazı. kelimesi kelimesine katılıyorum. kalemine sağlık zakir. Ahmet abinin tabiri doğru. biz ağırman marketi alışveriş mekanından ziyade toplanma yeri ve muhabbet mekanı olarak hatırlayacağız.
  Bu arada Hacı Faruk Ağırmanın site aracılığıyla ben burdayım demesini sevinçle karşılıyorum. zaten bir sorun olmadığını biliyordum. her iki siteninde iyi güzel olması konusundaki gayretlerini bizzat biliyorum. Şimdi zakirin bu muhteşem tahlili ilgili bir yorumunu bekliyorum. çünkü farukla beraber o mekanda çok oturup meyveli soda içtiğimizi biliyorum.

 6. h.fatih ağırman

  hüseyin abi ye bundan sonraki hayatında sağlık sıhhat ve selametler diliyorum.kadir abinin dediği gibi dükkanına her gittiğimde meyveli sodasını ikram etmiştir.allah razı olsun kendisinden bursada kimin bir derdi ve sıkıntısı olduysa ilk mudahele eden hüseyin abi olmuştur. bu arada zkir hoca yine döktürmüş eline ve kalemine zarar gelmesin hocam senide kutluyorum.

 7. Ahmet AĞIRMAN (MÜH)

  Hüseyin Abi, aslında sen marketi değil DERGAHI kapattın. Ama sen gene rahat duramazsın. Senin mayanda DOST MECLİSİ KURMA, İNSANLARA HİZMET ETME RUHU var.
  Yeni hayatında HUZUR VE MUTLULUKLAR dilerim

 8. mustafa kaya -çankırı

  vallahi zakir abi çok iyi özetlemişsin.Ben Gürsuya ilk gittiğimde dolmuştan rastgele indim ve biraz ilerleyince Ağırman Market önümdeydi.Çok sevinmiştim çünkü arkadaşlarımı bulmak kolaylaşmış ayrıca kaybolmamıştım.Hüseyin abi hemen arkadaşların arkada boş arazide top oynadıklarını söylemişti ve onları buluvermiştim.Bu arada bilirsiniz bizim köylülere adres tarif etmelerini istediiğinde nerede olurlarsa olsunlar hemen bir cami ismi verirler ve adresler genelde o cami etrafından tariflerle belirtilir ama bu GÜRSUDA böyle değil di sanırım orda ise öncelikle bilmeyenler için AĞIRMAN market adres olarak belirtilir veya onun civarında diye tarif edilirdi , bu nedenle kapanmış olmasına gerçekten üzüldüm ama kapanmasında olumsuz bir sebebin olmadığını bilmek HÜSEYİN ABİ adına çok sevindirici bir durum en azından bu olumsuz haberin en olumlu yanı ALLAH YOLUNU AÇIK ETSİN hüseyin abi….

 9. Musa Akyüz

  Zakir hocam çok güzel yazmışsın gönlüne sağlık.Hüseyin abi için hayırlı olmasını diliyorum…

© 2024 iNCi KöYü