Fikri Emi’nin Ruhuna Rahmetle: Köyümüzün İlk Düzenli Servisi

İnci Köyü-Oltu arasında arabalı servis hizmetini ilk kim verdi? İlk servis hangi arabayla verildi? İkinci servisin özellikleri nelerdi? Hangi yol kullanılıyordu? Aşağıdaki yazıda bu ve buna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız.

Belgelerin menşei ve telif sahibi: Foto Kadir Altaş, Zeki Ağırman.

Köyümüz şoförlerinin piri Fikri Emi: Efsanevi otobüsü 50 NC ile Pestasor’un yamaçlarından asfalta doğru inerken… by Foto Kadir Altaş

Köyümüzün insanları en eskiden kağnılarla Erzurum’a kömür nakli yaparlarmış. Ya da eşek, katır ve atlarla şöşe (şose) kadar gider ve oradan Oltu ya da Erzurum’a giden arabalara binerlermiş. Özellikle ellili altmışlı yıllarda Ali Altunok’un (rahmetli Gavur Ali) atıyla tam bir servis hizmeti yaptığı anlatılır.

Köyden Oltu’ya yol yapılınca da Huvak (Alatarla) Köyü’ne ait kamyonlarla, mesela Hacı Pehlül amcanın kamyonuyla Oltu’ya giderlermiş, zannederim masirik üzerinden. (Yazının bu kısmını Kömürcüoğlu Kadir dayım ya da başka büyüklerimiz çok iyi bilirler).

Köyümüzde ilk kimin arabası oldu tam bilmiyorum ama rahmetli Ağa Mustafa Ağırman’ın 42 plakalı jeepini hatırlıyorum. İlk zamanlarda hasta nakli vb. durumlar için bu araba iş gördü. Ama tam bir servis hizmeti vermedi hatırladığım kadarıyla.

Köye düzenli olarak ilk arabalı servis hizmetini veren Fikri Emi’dir (Fikri Ağırman. Biz köy çocukları “Fihremi” derdik). Fikri emi bizim için şoförlüğün piriydi. Hepimiz sahte ve hayali arabalarımızı onu yansılayarak sürerdik. Günçiçeğinden, günçiçeğinin sapından ve kabaktan yaptığımız “fort”ların direksiyonunu onun gibi çevirirdik. 

İlk servis

Köyümüzün ilk servisi Fikri Emi’nin pikabı

Köyümüzün ilk servisi: 

Sahibi: Fikri Ağırman.

1977 model Dodge Desoto 200 kırmızı pikap, benzinli. 

Plakası: 25 AN 177.

Köyümüzün ilk servisi kışın çadırlı yazın üstü açık bir şekilde hizmet verirdi.

Bizim nesildeki çocuklar, ilk defa araba olarak Fikri Emi’nin bu kırmızı kamyonetine binmiştir. Ben, amcamla Güynes’ten köye gelirken ilk defa Cart’ta bu arabanın şoför mahalline binmiştim. Yol kenarındaki ağaçların neden hızla geri geri gittiklerini ilk başta çözememiştim. Onlar değil, biz hızlı bir şekilde ileri doğru gidince meğer beynim ilk defa karşılaştığı hızı anlamlandıramamış.

Kurtuluşa da bununla giderdik. (bk. 25 Mart Oltu’nun kurtuluşu).

İkinci Servis

Köyümüzün ikinci servisi Fikri Emi’nin NC 50 otobosüydü.

Köyün ikinci servisi 1986 yılının Aralık ayında 0 km olarak köye geldi.

Sahibi: Yine Fikri Ağırman

1986 model Fiat 50 NC otobüs.

Plakası: 25 DE 003.

Yukarıda videoda görülen bu otobüs, hafızlık bittikten sonra kendisiyle sürekli Oltu’ya gidip geldiğimiz otobüs. Koltuklarına oturur, koltuk aralarına eşya, un çuvalı, hatta odun ve koza da yüklerdik. İçerisi dolarsa bagaja yani arabanın üstüne binmek hepimiz için büyük bir keyifti. Tabi asfaltta arabanın içine girmek şarttı.

Köyden Oltu’ya giden eski yol temelde dört parçadan oluşur. a) Köyden sırta kadar, b) sırttan Hüsüpens boyunca Pestasor’un sınırına kadar, c) Pestasor’un sınırından derin dereler, keskin virajlar ve tehlikeli eğimlerle şöse kadar, d) şöş (şose) ya da asfalt kısmı. 

50 NC uzun yıllar boyunca Erzurum genelinde en fazla kullanılan servis arabalarından biriydi.

Özellikle Pestasor-asfalt arası eğimli, virajlı, karlı, çamurlu bir yoldu. Bu yol çok eğimli olduğundan çok fren yapılırdı. Bu sebeple arabaya sık sık binmeyenler mide bulantısı yaşar, arabada daima bulunan siyah poşetlere istifra ederlerdi. Bir de yolun bu kısmında kışın karda ve baharın çamurda arabayı itelemek ya da halatla çekmek şarttı. O zamanki yolculuklarımızın vazgeçilmez bir parçası, arabanın bizi taşıdığı kadar bizim de arabayı iteleyerek çamur ve kardan kurtarmamız olurdu. 

Videoda görülen yol işte bu Pestasor’un güneyinden asfalta inen kısım.

Bu vesileyle bütün geçmişlerimize, özellikle Fikri Ağırman Emi’ye Allah rahmet etsin.

Hepsinin ruhuna Fatiha!

NOT: Belgeleri bize ulaştıran Zeki Ağırman dostumuza teşekkür ediyoruz.

Diğer servislerin tarihini yazmak için de belge ve bilgilerin bize ulaştırılmasını özellikle bekliyoruz.

Loading

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 13 Ortalama: 4.8]

Bir yorum yazın

İsim girişi zorunlu, E-posta girişi isteğe bağlıdır. E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

9 Yorum

 1. Şakir Akyüz

  Köyümüze köylümüze emeği geçip ahirete göç edenlere Rabbim rahmet eylesin.kalanlara ve bu güzel siteyi güzel paylaşımları bizlere ulaştiranlara sağlık sıhhat afiyetler diliyorum.söz rahmetli fikri emimden açılmışken aklima gelen bir anımı paylaşmak istedim.bir akşam üstuydü ismail Abimle beraber eysi hüsüpensten öküz arabalarina ve eşeklere yüklediğimiz sapı geç vakit olmasına karanlık çökmesine rağmen ay ışığı eşliğinde tam pulun sırta geldiğimizde köyde alevlerin yükseldiğini yangın olduğunu gördük .telaşlı meraklı yolculuğumuz hız vermek durumunda kaldık. Acaba yanan yer kimin evi yada mereği ahiri harmani derken kanlimerekler dediğimiz virajlarda rahmetli fikri emim ve beraberinde yine rahmetli ramazan emi vardi .(köyün ayni zamanda heyetlerindendi) aceleyle gittiklerini zaten biliyorduk yinede sormadan edemedik nereye gidiyorsunuz köydeki yanan yer kimin ,diye sorduk telefon ulaşımı zor olduğundan itfaiyeye haber vermeye gittiklerini yanan yerinde rahmetli haci ibrahim eminin ambarı evi olduğu haberini aldık. O günün şartlarinda elinden gelenin en iyisini yapmıştır. Yani diyeceğim o ki Rahmetli Fikri ağmanın yollarını çok bekledik akşam olunca gözümüz hep topduruktaydi araba gelecek içinde gurbetten gelen varsa onun müjdesini vermek mükafat bir kağitli şeker alabilmek onun sevinci arabanın arkasından koşup binmek ,yada bakkallara gelen eşyaları taşıyıp mükafatı olan iki üç bisküvi alabilmek için yarış yapmak kim daha çok taşacak hey gidi günler hey anlatmakla bitermi teşekkür ederim bu imkani tanıdığınız için

 2. Rahmi sancar

  Yazanın ellerine sağlık olsun ölmüşlerimize rahmet olsun

 3. Mevlüt Akçay

  Bir anı:
  Servisci Fikri Ağıman
  29 Kasım 1981 Pazar sabahı askere gitmek üzere köyde köprünün başındayım. Rahmetli Fikri abi servisi çalıştırmış geldi. Biraz bekledik başka yolcu yok. Hava soğuk ve hafiften kar ve rüzgar var. Yalnız beni aldı Oltu’ya geldik. Yol parası takdim etmeme rağmen ısrarla almadı. Sen askersin senden para almaya utanırım dedi. Yine duygulandım…Fazla söze ne hacet… Allah gani gani rahmet eylesin. Mekanı Cennet olsun inşaallah…

 4. Kamil KAYA

  Akşamlari kabanin başindan viraji dönerken sevdigimizin yolunu bekleyen bizler mutlu olurduk.Rahmetli dedem maaşini almiş somun Ekmek getirecek ve bizde katiksiz somun ekmekleri yiyecektik.Allah rahmet eylesin Tum ölmüşlerimize ….

 5. h.fatih ağırman

  Hatırımda kalanlar
  Rahmetli babam yokşunbaşı ve hüsüpens uzak olduklarından öküz arabasıyla sabah gidip akşama ancak geliniyordu. o yüzden bu kırmızı pikapla getirirdi oralardaki sapları (ekinleri)
  Oltu’ya kurtuluşa gittiğim günler aklıma geldi
  Şoför mehline hastalar öğretmenler golciler ve birde muhter binerdi başka kimse binemezdi
  Allah rahmet eylesin amcama mekanı makamı cennet olsun

 6. Bilal Ağırman

  Allah razı olsun Eşref Hocam.

 7. Yaşar ÇELEBİ

  Rabbim mekanı nı cennet eylesin
  Yıllarca unutamayacağımız güzel anılarımız oldu.

 8. Faruk ağırman

  Şoförlük mesleğini bana sevdiren rahmetli fikri amcam ve o kırmızı pikap kışın her sabah arabanın altına ateş yakıp çalıştırırdı hep yanındaydım Allah mekanını cennet eylesin

 9. Musa Akyüz

  Muhterem hocam ağzına,yüreğine sağlık,tarihe götürdün bizleri eyvallah.

© 2024 iNCi KöYü